Czwartek, 10 października 2024 r. Imieniny Franciszka, Loretty, Poli

W jakich branżach przeprowadza się najmniej zwolnień?

Stabilne zatrudnienie oraz dobra płaca to w dzisiejszych czasach są na wagę złota. Sprawdź, jakie branże są odporne na recesję i jakie umiejętności są potrzebne, aby zdobyć pracę w tych obszarach.

Sektor ochrony zdrowia

Rynek pracy jest zróżnicowany. W jednych sektorach ciężko znaleźć zatrudnienie ze względu na nadmiar wykwalifikowanych pracowników, a w drugich panują permanentne braki w kadrach. Przykładem jest polska ochrona zdrowia, którą z pewnością nie dosięgną zwolnienia, bowiem w naszym kraju brakuje wykwalifikowanych lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych. 

Deficyt kadr medycznych jest problemem w Polsce od wielu lat, a starzejące się społeczeństwo i niski przyrost naturalny jedynie go pogłębiają. Według najnowszego raportu OECD „Health at a Glance 2023” w Polsce na każdy 1 tys. mieszkańców przypada 3,4 praktykującego lekarza. I zaledwie 5,7 praktykujących pielęgniarek. To zdecydowanie za mało. 

Logistyka

Na stabilne zatrudnienie mogą również liczyć pracownicy firm spedycyjnych. Za sprawą rozwijającego się sektora handlu internetowego wzrasta zapotrzebowanie na przewóz towarów. Dlatego logistyka z pewnością należy do branż odpornych na recesję – potrzebuje zarówno pracowników fizycznych, jak i wykwalifikowanych.

Na portalach ogłoszeniowych np. tutaj www.gowork.pl znaleźć możesz codziennie nowe ogłoszenia, typu zatrudnię magazyniera, operatora wózka widłowego czy kierowcę zawodowego. To jednak nie wszystko – w przypadku niektórych pracodawców możesz też znaleźć tam opinie byłych lub obecnych pracowników na temat przedsiębiorców. Aby aplikować na te stanowiska nie potrzeba szkoły kierunkowej, wystarczy jedynie przejść odpowiednie szkolenie i zdać egzamin, a w przypadku kierowcy ciężarówki niezbędne będą uprawnienia, czyli prawo jazdy kategorii C+E. 

Branża IT

Sektor IT to jedna z najbardziej przyszłościowych branż, mimo tego, że uczelnie informatyczne pękają w szwach. Poszukiwane zawody w tej branży to między innymi DevOps Engineer, który łączy funkcje programisty z administratorem sieci. Wciąż rośnie zapotrzebowanie na Cloud Engineer – osoby, której zadaniem jest obsługa internetowych chmur dostępnych na rynku. 

Duże przedsiębiorstwa chętnie zatrudniają specjalistów IT związanych z przetwarzaniem danych, jak Data Engineer, Data Scientist czy AI/ML Engineer. To jeszcze nie wszystko, bowiem z rozwojem sztucznej inteligencji brakuje ekspertów, którzy umieją obsługiwać oraz udoskonalać AI. Na tych stanowiskach liczą się umiejętności zdobyte na studiach informatycznych, mechanicznych czy na kierunku robotyki i inżynierii automatyki. 

Edukacja

Odporne na recesję branże to również edukacja. Współczesna szkoła potrzebuje dobrze wykwalifikowanych nauczycieli, ale niestety wciąż ich brakuje. Tej trudnej sytuacji nie są w stanie ratować pedagodzy w wieku emerytalnym, ani chętni na dodatkowe nadgodziny. W szkołach brakuje nawet 30 tysięcy nauczycieli.

Produkcja

Z brakami kadrowymi mierzy się również produkcja. Dlaczego? Wpływa na to wiele czynników w tym starzenie się społeczeństwa, niedostateczne kwalifikacje czy alternatywne możliwości zatrudnienia w innych branżach. Deficyt kandydatów na stanowisko magazyniera, pakowacza czy pracownika produkcji jest coraz bardziej widoczny. Właśnie dlatego osoby bezrobotne powinny szukać w tej branży zatrudnienia, zwłaszcza że większość firm nie wymaga doświadczenia. 

– Artykuł sponsorowany

--> wstecz