Czwartek, 23 maja 2024 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

W porę wykryć tętniaka

Zapraszamy mieszkańców województwa do udziału w przygotowanym przez Urząd Marszałkowski programie profilaktycznym, którego celem jest odpowiednio wczesne wykrycie tętniaka aorty brzusznej. W tym roku akcję prowadzą cztery placówki medyczne – w Koronowie (powiat bydgoski), Grudziądzu, Żninie i Włocławku. Łącznie przebadamy 760 mężczyzn.

Tętniak aorty brzusznej to poważne zagrożenie dla życia, zwłaszcza dla mężczyzn po 60. roku życia. Skuteczna strategia walki z tą chorobą to przede wszystkim wczesne jej wykrycie, jeszcze w stadium bezobjawowym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Kujawsko-pomorskim programem badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej objęci zostaną palący papierosy mężczyźni między 65. a 74 rokiem życia, zamieszkali na terenie naszego województwa. Badanie przesiewowe USG jest bezinwazyjne i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami dla zdrowia pacjenta. Pacjenci, u których badanie wykryje odcinek poszerzonej aorty będą kierowani na kolejne badania kontrolne lub do specjalisty chirurgii naczyniowej.

Realizatorami programu są cztery wybrane w drodze konkursu placówki medyczne zlokalizowane na terenie województwa. Nie obowiązuje rejonizacja, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę:

  • Przychodnia Lekarska Rodzina w Koronowie w powiecie bydgoskim,
  • Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SP ZOZ w Grudziądzu,
  • „EPOKA” NZOZ w Żninie,
  • Powiatowe Centrum Zdrowia – Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku

Lista realizatorów z numerami telefonów

Badania są organizowane indywidualnie przez poszczególne placówki. Samorząd województwa przeznaczył na ich realizację blisko 70 tysięcy złotych.

Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, znajdują się także szczepienia przeciwko pneumokokom, badania kolonoskopowe i profilaktyka upadków dla seniorów. Więcej informacji wkrótce na www.kujawsko-pomorskie.pl.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

18 kwietnia 2024 r.

--> wstecz