Niedziela, 19 maja 2024 r. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Wracamy do tematu parkowania na Placu Czochralskiego

O tej sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.  Przypomnijmy list który dostaliśmy z prośbą o interwencję medialna w tej sprawie.

Panie Robercie policja wlepia mandaty na Placu Czochralskiego– napisał do nas pan Jacek, a inna nasza czytelniczka poinformowała, że miała spotkania z panami policjantami, bo zaparkowała na ulicy Szewskiej.

W tej sprawie zwróciliśmy się do oficera prasowego Komendanta Policji o komentarz w tej sprawie. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź, z którą się z Państwem dzielimy.

Panie Redaktorze ustosunkowując się do przesłanych przez Pana sugestii mieszkańców odnośnie policyjnych kontroli aut zaparkowanych na Placu Czochralskiego w Kcyni informuję, iż wskazany plac jest skrzyżowaniem kilku ulic. Ponadto znajduje się tam również przejście dla pieszych. A zgodnie z art. 49 ustawy prawo o ruchu drogowym, zabrania się zatrzymania pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania (…), na przejściu dla pieszych (…) oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed przejściem.

Z cytowanego przeze mnie przepisu jasno wynika, że z racji tego, iż Plac Czochralskiego jest skrzyżowaniem, kierowcy nie mogą się tam zatrzymywać, ani parkować pojazdów, więc całkiem zasadnym jest, że policjanci wyciągają konsekwencje wobec osób, które w tym miejscu łamią przepisy drogowe.

Jeśli chodzi o ulicę Szewską, to z jej lewej strony patrząc od Placu Czochralskiego, ustawiony jest znak zakazu zatrzymywania, jednoznacznie wskazujący, iż kierowcy nie mogą tam parkować aut. Po drugiej stronie takiego zakazu nie ma, jednak zgodnie z tym co opisałam powyżej ul. Szewska krzyżuje się z Placem Czochralskiego więc zgodnie z przepisami zabrania się parkować na niej w odległości mniejszej niż 10 metrów od tego skrzyżowania. Ponadto na ul. Szewskiej usytuowane są bramy wjazdowe do posesji, które często są blokowane przez zaparkowane pojazdy. Tego typu zgłoszenia wpływają do kcyńskiego komisariatu, dlatego policjanci podejmują kontrole aut stojących na ul. Szewskiej. Warto przy tej okazji przypomnieć kierowcom, że zgodnie z art. 49 ustawy prawo o ruchu drogowym, zabrania się postoju w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej.

Faktem jest, że we wskazanych przez Pana miejscach policjanci zarówno z Kcyni, jaki i z nakielskiego referatu ruchu drogowego kontrolują zaparkowane auta. Kontrole prowadzone są po ty, aby przypominać kierowcom obowiązujące przepisy. Niestety większość osób tam parkujących tych przepisów nie zna, bądź z przyzwyczajenia je lekceważy. We wskazanych miejscach policyjne kontrole prowadzone będą z całą pewnością w dalszym ciągu i funkcjonariusze będą wyciągać konsekwencje wobec osób łamiących prawo drogowe.

Odniosę się również do zdjęcia, jakie opublikował Pan do artykułu, na którym na Placu Czochralskiego widać stojący radiowóz i wyjaśniając mogące się pojawić wątpliwości dodam, iż przepisy dopuszczają postój policyjnego radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego w sytuacji, kiedy policjanci podejmują czynności służbowe.- poinformowała nasza redakcję Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią podkom. Justyna Andrzejewska

tekst.Robert Koniec

 

 

--> wstecz