Sobota, 05 października 2024 r. Imieniny Flawii, Justyna, Rajmunda

Wyzwania Kujawsko-Pomorskiej Pieczy Zastępczej  

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się Konferencja „Wyzwania Kujawsko-Pomorskiej Pieczy Zastępczej”, w której uczestniczyli Posłanka Iwona Kozłowska, Wicewojewoda Piotr Hemmerling, w imieniu Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jarosław Tadych Starosta Sępoleński oraz starostowie z województwa kujawsko-pomorskiego, a także dyrektorzy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.

Podczas konferencji przedstawiono aktualną sytuację pieczy zastępczej i główne wyzwania stojące w tym zakresie przed instytucjami. Omówiono także działania zaradcze i możliwe formy wsparcia dla powiatów w obszarze pracy z rodziną. Nie pominięto także tematu problemów i wyzwań związanych z interwencją funkcjonariuszy Policji  przypadku konieczności odebrania dziecka z rodziny.

Rodzina, która zobowiązuje się do tego, aby objąć dziecko pieczą zastępczą musi mieć w sobie ogromne serce i otwartość na przyjęcie do swojego domu i rodziny kolejnej osoby. Dziś spotkaliśmy się, aby rozmawiać jak pomóc takim rodzinom, aby znaleźć te najlepsze rozwiązania, a to nie jest łatwe. Z chęcią przysłucham się wszystkiemu i te rozwiązania z pełnym przekonaniem przekażę do Ministerstwa, gdzie już są tworzone zespoły do pracy. – mówiła Posłanka na Sejm RP Iwona Kozłowska 

Obecnie obserwujemy kryzys w formie opieki spowodowanej małą ilością nowych rodzin zastępczych. To powoduje, że decyzje sądu nierzadko są nierealizowane. Na dzisiaj w województwie kujawsko-pomorskim, w różnych formach pieczy zastępczej, umiejscowione jest ponad 3 000 dzieci w ponad 2 200 rodzinach zastępczych i 92 placówkach wychowawczych. Poszukujemy nowych rodzin, które zdecydowałyby się na czasowe przysposobienie dzieci, ale niestety brakuje chętnych. W wielu powiatach tych rodzin zastępczych nie ma w ogóle – mówił Wicewojewoda.

Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie na co dzień realizują zadania wynikające z pieczy zastępczej, co wiąże się z dużymi problemami w zakresie zabezpieczenia miejsca i zapewnienia odpowiedniego wsparcia i pomocy dzieciom, które na to czekają.

Bardzo cieszę się, że mogę być na tej konferencji, gdzie będziemy mogli rozmawiać o różnych rozwiązaniach. To że są problemy, wszyscy wiemy, ale też potrzebne są rozwiązania. Mam nadzieję, że wnioski, które tutaj wypracujemy, zostaną przekazane na ręce Pani poseł i do Ministerstwa. Miejmy nadzieję że wspólnymi siłami będziemy w stanie naprawić ten system i zrobić wszystko, żeby nasze działania realizowane przez PCPR były realizowane na najwyższym poziomie i żeby nasze dzieci miały odpowiednie wsparcie i opiekę.– mówiła  Elżbieta Maziarz-Rudnik Dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim

Karol Kantorski Oddział Prasowy – Biuro Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

--> wstecz