Wtorek, 05 marca 2024 r. Imieniny Aurory, Fryderyka, Oliwii

Z wizytą w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku

Na zaproszenie głównego pomysłodawcy i koordynatora corocznego konkursu historycznego zatytułowanego „Mądra Pamięć” dr Tomasza Cerana z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy w dniu 9 czerwca uczennica klasy II technikum informatycznego Róża Paś wraz z opiekunem, nauczycielem historii Marcinem Lisieckim oraz dwoma delegacjami złożonymi z uczniów i ich nauczycieli ze szkół w Bydgoszczy i Świecia udali się na całodniową wycieczkę do Gdańska, gdzie centralnym punktem zwiedzania było Europejskie Centrum Solidarności usytuowane w pobliżu słynnej bramy nr 2 byłej Stoczni Gdańskiej – kolebki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Zamiarem Centrum jest gromadzenie wszelkich eksponatów związanych z Solidarnością i popularyzowanie ich za pośrednictwem najnowszych technologii multimedialnych.

Odwiedzający mają możliwość przeniesienia się w czasie i poznawać przeszłość np. w pokoju typowego polskiego mieszkania z lat 70-tych, przemieścić się do sali robotników Stoczni Gdańskiej, pokoju przesłuchań z lat 70-tych, czy wreszcie pomieszczenia, gdzie toczyły się obrady Okrągłego Stołu w 1989 r.

Niezwykłe wrażenie wywołują autentyczne eksponaty pozyskiwane przez Centrum od rodzin zastrzelonych bądź też ciężko rannych robotników grudniu 1970 r.

Nie zabrakło też jednego z najciekawszych eksponatów w postaci tablicy z postulatami robotniczymi z sierpnia 1980 r.

Wszystkiego można dotknąć, zapoznać się z historią danego eksponatu, poczytać na jego temat.

Przewodnikiem po Centrum był współpracujący z bydgoską delegaturą IPN pracownik ECS Jakub Kufel.

Po zwiedzeniu ECS udano się na teren byłej Stoczni Gdańskiej, gdzie w pobliżu bramy nr 2 znajduje się historyczna Sala BHP, gdzie podpisano Porozumienia Sierpniowe.

Choć tego dnia trwały tam obrady przedstawicieli związkowych z całej Polski, dzięki uprzejmości jednego z pracowników mogliśmy choć na chwilę do niej wejść i poznać ją „od środka”.

Następnym punktem programu była wizyta w siedzibie Oddziału Gdańskiego IPN oraz to, co wzbudza wśród części społeczeństwa najwięcej emocji, magazyny archiwalne, gdzie zdeponowane są archiwalia wytworzone przez różne instytucje PRL w latach 1945-1990. Na ich temat szczegółowo wypowiadali się pracownicy, na co dzień mający z nimi do czynienia.

Czujemy się zaszczyceni wyróżnieniem, jakie nas spotkało w związku z zaproszeniem do udziału w tej nietypowej lekcji historii.

Od samego początku istnienia naszej Szkoły staramy się uczestniczyć w przedsięwzięciach realizowanych przez delegaturę bydgoską IPN. Są to corocznie konkursy „Mądra Pamięć”, w których dotychczas wzięli uczniowie i byli uczniowie: Jakub Modliński, Krystian Damazyn, Dominika Tracz, Kalina Macioszek, Michalina Wadzińska, jak i w I Szkolnym Turnieju Historycznych Gier Planszowych, w którym nasz uczeń Tomasz Wiejaczka zajął I miejsce i w nagrodę brał udział w podobnym turnieju w Gdańsku. Róża Paś zajęła wówczas II miejsce.

Całość pobytu w Gdańsku sfinansowała delegatura bydgoska IPN.

Wypada mieć nadzieję, że nasza współpraca będzie trwać nadal.

Materiał: ZST Kcynia

--> wstecz