Niedziela, 14 lipca 2024 r. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Zakaz wyprzedzania! Czy naprawdę jest bezpieczniej?

Od jakiegoś czasu w Kcyni przy ul. 22 Stycznia przy budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kcyni ustawione zostały nowe znaki drogowe. Pierwszy z nich to znak mówiący o przystanku autobusowym, a drugi o zakazie wyprzedzania. Oba znaki stoją na pasie przy szkole. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zapewne autorom tego pomysłu chodziło o bezpieczeństwo uczniów szkoły, jednakże czy ta sytuacja rzeczywiście poprawia bezpieczeństwo?

Kierowcy, którzy skręcą ze skrzyżowania w ul. 22 Stycznia w przypadku zatrzymania się autobusu na przystanku zostają zmuszeni do czekania tak długo, aż autobus odjedzie. Oczekiwanie na odjazd autobusu może trwać nawet kilka minut. O ile ustawienie znaku zakazu wyprzedzania w tej sytuacji zapewne zapobiegnie prawdopodobnemu zderzeniu dwóch pojazdów jadących z naprzeciwka, to lokalizacja przystanku kilkanaście metrów od skrzyżowania nie jest dobrym rozwiązaniem.

Taki przystanek bez problemu można było wyznaczyć w dalszej części ul.  22 Stycznia. Od byłego „Zenitu” do sklepu Grene jest długa prosta i zapewne wszystkim kierującym byłoby łatwiej poruszać się w przypadku postoju autobusu. Jest także parking, który kiedyś był wybudowany z myślą o autobusach szkolnych.

Zauważyć należy, że ustawiono znaki zakazu wyprzedzania, a nie ustawiono znaku odwołania wyprzedzania. Nie ma także namalowanej osi jezdni i dwóch linii ciągłych. Na wysokości zakazu wyprzedzania są dwa wjazdy: jeden do Domu Świętego Mikołaja, drugi do bloku przy ul. 22 Stycznia 4- czy w czasie postoju autobusu wyjeżdżające pojazdy z tych posesji mogą włączyć się do ruchu i jechać w kierunku ul. Polnej?

tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz